Fotoğrafçı Kerem Yücel’in Türkiye’nin geleceğini tehdit eden kömürlü termik santralleri kadrajına aldığı ‘İsli Gelecek’ isimli çalışmasından bir seçkiyi aşağıda sunuyoruz. 15 Mayıs’ta bu isli geleceğe siz de hayır diyebilirsiniz.

TERMIK_SOMA_KY_9337

Ürün almak için yıllar süren ciddi bir emek ve bakım isteyen zeytin ağaçlarından 6,666 tanesi, Yırca’da 2014 yılında kömür madeni açmak ve termik santral kurmak isteyen Kolin şirketi tarafından sökülmüştü. Yirca direnişi ve verilen hukuksal mücadele sayesinde, Yirca’da gerçekleştiremediği kömür projesini Kolin şirketi, komşu köy Kayrakaltı’nda gerçekleştirmek istiyor.

 

TERMIK_SOMA__KY_8912

Üzümü, tarımsal üretimi ve doğal mirasıyla ünlü Manisa’ya bağlı Soma ilçesinde, hayaller temiz nehirler iken gerçekler termik santral.

 

TERMIK_SARISEKI_KY_9870

Gülnaz Kıllı ve 9 yaşındaki torunu Hasan Hüseyin, İskenderun’a bağlı Sarıseki mahallesinde kronik solunum yolu rahatsızlıklarından muzdarip hanelerden yalnızca birini temsil ediyor.

 

TERMIK_SARISEKI_KY_9794

Sarıseki’deki Atlas termik santrali, soğutma suyunu bölgedeki tek temiz su kaynağından alıyor.

 

TERMIK_KURTPINARI_KY_0146

Adana’nın Kurtpınarı mahallesinin hemen yanına kurulan açık hava kömür depolama alanları, denizden gelen rüzgarlarla mahalle halkını kömür tozu içinde yaşamaya mecbur bırakıyor.

 

TERMIK_FOCA_KY_7436

Yeni Foça’daki İzdemir termik santrali, bölgede birçok kişinin göç etmesine sebep olmuş. Buraya en yakın alanda şu an sadece iki hane mevcut.

 

Power Plant

Sabriye teyze, bu evde yaşayan 28 kişilik aileye gelin gelmiş zamanında, şimdi ise koca evin bir göz odasında tek başına yaşıyor.

 

TERMIK_AFSIN_KY_1646

KahramanMaraş’da bulunan Afşin-Elbistan A ve B santrallerine kömür temin eden açık maden sahası, tarım alanlarını yok ediyor.

 

TERMIK_AFSIN_KY_0743

Yaz tatilini Afşin-Elbistan A santralinin golgesinde geciren Çoğulhanlı cocuklar.

 

Çoğulhan, bu alandaki tek tarım alanı. Santrallerin ve kömür sahasından kalkan tozun neden olduğu toprak, hava ve su kirliliği, aile çiftçiliğini gözle görülür biçimde sekteye uğratmaya başlatmış.

 

KY_KARABIGA-4541-Edit-Edit

Çanakkale, Karabiga’daki mavi bayraklı plaj, arkasındaki yapımı devam eden termik santralın bacası tütmeye ve santral emisyon salımına başladığında mavi bayrağı ile turizm potansiyelini kaybetme tehdidiyle karşı karşıya.

 

TERMIK_KY_1472

 

Geleceğimiz bu olmayacak. Bize katılın.